Https //uzaktanegitimkapisi.cbiko.gov.t
Https //uzaktanegitimkapisi.cbiko.gov.t

Https //uzaktanegitimkapisi.cbiko.gov.t

119 views

Sarumpun.com – Başkanlık İnsan Kaynakları bürosundan yapılan açıklamaya göre, platform, “Eğitim her Yerde kamuda bürokrasinin azaltılması, etkili bir insan kaynakları kullanma, eğitim ve kamu personeli geliştirme faaliyetleri kalitesini yükseltmek için, kamu kaynaklarının etkin kullanımı ve Dijital Türkiye üzerinde çalışmak” sloganı altında hazırlanmıştır.

Platform,”egitim.cbiko.gov.tr “internet adresinden tüm kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına sunuldu.

Ofis, kamuda eğitim süreçlerini incelemeye başladığı geçen yıl Mart ayı itibariyle kamu personeli için eğitim ihtiyacını belirledi. Yaygın sunum, zaman ve maliyet kriterleri dikkate alınarak bu ihtiyacın dijital platform üzerinden karşılanmasının en etkili yöntem olacağı öngörülmüştür.

Başkan Salim Kal Ofisi-araştırma açtı, yurtiçinde ve yurtdışında hem de video ve hem de kamu kurumları ve yerel ve Ulusal Uzaktan Eğitim ve yazılım hizmetleri sunulmak üzere planlanmıştır tarafından kullanılabilecek bir portal için hazırlanan canlı sınıf aktiviteleri, ölçülebilir, tüm kamu çalışanları takip edilebileceği eğitim sürecinin sunum şeklinde kamu personeli ile uyumlu. Bu kapsamda Mayıs 2019’dan itibaren Uzaktan Eğitim Kapısı platformu çalışmalarına başlanmıştır.

Uzaktan Eğitim Kapısı platformunun tanıtımına ilişkin ilk toplantı 7 Ekim 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 16 bakanlıktan, 8 kurumdan 49 yönetici ve temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda portalın kamu kurumlarında daha etkin ve verimli kullanılması konusunda istişareler yapıldı.

Türkiye’deki sürece destek olmak, kamu personelinin eğitimine devam etmek, hizmetlerin kalitesini ve verimliliğini artırmak amacıyla tüm dünyada COVID-19 önlemleri kapsamında dijital ortamda çalışmaya ve eğitime devam edilirken, Uzaktan Eğitim Kapısı bugün hizmete açıldı. Platform ilk olarak Cumhurbaşkanlığı insan Kaynakları Ofisi’nin yarı ve tam zamanlı çalışanlarına yönelik kurum içi eğitimlerin bir parçası olarak kullanıldı.

  • Oryantasyon, hizmet içi veya zorunlu eğitimler yapılabilir

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının oryantasyon, hizmet içi veya zorunlu eğitimleri Uzaktan Eğitim Kapısından gerçekleştirilebilir. Portaldaki eğitimler bir birim, bir birim, bir video veya sunum şeklinde olabilir.

Video eğitimlerinde, kullanıcının videoyu hızlı ileri sarması engellenir ve kullanıcının eğitimin sonuna kadar şahsen izlemesine izin verilir.

Kullanıcıların eğitim başladı gibi tarih bilgisi, uzun eğitim harcadılar, sistemi nasıl tutulur.
Her eğitimin sonunda, eğitime atanmış bir sınav varsa, kullanıcı için sınav ekranı otomatik olarak açılır.

Ayrıca yurt içinde ve yurt dışında çalışan birçok çalışana Uzaktan Eğitim Kapısından ortak bir fiziksel konumdan bağımsız eğitim verilmektedir. Uzaktan eğitim ile hareketli bir sınıf ortamı sağlanır. Canlı sınıfların yaygın kullanımı ile zaman ve maddi kaynakların tasarruf edilmesi öngörülmektedir. Canlı sınıf etkinlikleri kaydedilir ve ardından eğitim tekrar izlenebilir.

Uzaktan Eğitim Kapısında her ünite veya eğitimden sonra kullanılabilecek bir ölçme ve değerlendirme sınavı modülü de bulunmaktadır. Platformda yer alan raporlama sistemi ile eğitim sayısı, eğitime erişim süreleri, eğitim sonrası sınavlarda performans vb. Konularda sayısal veriler oluşturularak yetkili kişi ve birimlere sunulabilir.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu tüm eğitim içerikleri Uzaktan Eğitim Kapısı platformuna yüklenebilir.

Tüm kamu kurum ve kuruluşları sistemde tanımlanırken, ilgi gösteren kurumların personel genel müdürlükleri sisteme yönetici yetkisi ile eğitimden sorumlu uygun personeli belirleyebilirler.

Böylece ilgili kurumdaki eğitimden sorumlu personele hazırlanmış eğitimler atanabilir ve kurum personeli ile ilgili eğitim süreçlerini uzak, yaygın, bireysel veya açık sınıf ortamında istedikleri sayı ve türde ve ölçülebilir bir şekilde sunabilirler.

  • Raporlama mevcuttur

Kullanıcılar, kurumlar ve eğitimler bazında sistemden alınan eğitimler ve sonuçlar hakkında rapor alabilme, Eğitim Kapısının kurumlara sağladığı en büyük kolaylıklardan biri olarak öne çıkmaktadır.

Kurumlar Uzaktan Eğitim Kapısı üzerinden eğitimlere katılan kullanıcılara sertifika verebilmektedir.

Ayrıca kamu çalışanları, Uzaktan Eğitim Kapısı platformunda yer alan “Birebir” mobil uygulama ile kendileriyle aynı eğitimleri almış diğer kullanıcılara meydan okuyabilir ve doğru cevap sayısına göre puan toplayabilirler. Böylece Uzaktan Eğitim Kapısı eğitimlerinin daha eğlenceli ve motivasyonu yüksek hale getirilmesi hedeflenmektedir.

İnsan kaynakları Ofisi tarafından alınan eğitim uzaktan kapı hizmeti ile insan kaynakları ülke Başkanlığı için verimli bir şekilde gerekli eğitim ve danışmanlık hizmetini alabilmeleri için kullanılması gereken modern teknikler konusunda kendilerini geliştirmeleri de planlanmaktadır.

Portalda kamu çalışanlarının alması gereken mesleki eğitimlerin yanı sıra kişisel gelişim eğitimleri de yer alacak. Uzaktan Eğitim Kapısından diğer kamu çalışanlarına fayda sağlayacak bir kurum tarafından hazırlanan çeşitli kişisel gelişim eğitimleri de ortak havuz üzerinden tüm kamu personeli ile verimli bir şekilde paylaşılabilecektir.

Kamu personelinin ülke geneline yayılmış zaman ve fiziki konumu ne olursa olsun, eğitim, gelişim ve ülkeye katkılarının çeşitliliği ve kalitesinin artırılması hizmetlerde verimliliğin artırılması beklenmektedir.

Cumhurbaşkanlığı 3.3 milyon çalışanı ile ücretsiz kamu hizmetine giriş kapısı tarafından sunulan, kişisel beceri ve Yeterlilikler kamu çalışanlarının gelişimine katkı sağlayan insan kaynakları uzaktan eğitim başkanlık başkanlık Başkanlık Başkanlık Ofislerinin yanı sıra bakanlıkların, 16, 10, kamu kaynaklarının etkin kullanımı desteklemeyi amaçlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *